X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

سایه روشن ( سیاسی ، سی یا سی ، 30 یا 30 ، ... )

ماه مبارک رمضان

لازم نیست نگاهی به تقویم بیندازید تا بفهمید تا چند روز دیگر چه ماهی شروع می شود. کافی است از کنار قنادی ها که رد می شوید نیم نگاهی به داخل بیندازید تا برج هایی را که از زولبیا ساخته شده و بامیه ها را که در شیره لم داده اند را ببینید. ماه رمضان شنبه ۳۱ مرداد شروع می شود و هر شب بعد از اذان مغرب مهمانی و سور و ساتی است که از الان قند در دل آدم آب می کند. اعضای خانواده دور یک سفره جمع می شوند و در کنار هم روزه شان را باز می کنند، به هم «قبول باشه» می گویند و خود را سبک تر از همیشه احساس می کنند.

می دانید رمضان به چه معنی است؟ رمضان از ریشه «رمض» و به معنای شدت تابش خورشید بر سنگریزه است. چون زمان نامگذاری ماه های عربی، این ماه در فصل گرمای تابستان قرارداشت، ماه رمضان نامیده شد، ولی از سوی دیگر، «رمضان» از اسماء الهی است. این ماه، ماه نزول قرآن و ماه خداوند است و شب های قدر در آن قراردارد.

رسول خدا(ص) درباره این ماه گفته است: «ای بندگان خدا! ماه خدا با برکت و رحمت و آمرزش به سوی شما روی آورده است؛ ماهی که نزد خداوند بهترین ماه ها است؛ روزهایش بهترین روزها، شب هایش بهترین شب ها و ساعاتش بهترین ساعات است. بر مهمانی خداوند فراخوانده شدید و ازجمله اهل کرامت قرار گرفتید. در این ماه، نفس های شما تسبیح، خواب شما عبادت، عمل هایتان مقبول و دعاهایتان مستجاب است.

پس با نیت های درست و دلی پاکیزه، پروردگارتان را بخوانید تا شما را برای روزه داشتن و تلاوت قرآن توفیق دهد. بدبخت کسی است که از آمرزش خدا در این ماه عظیم محروم گردد. با گرسنگی و تشنگی در این ماه، به یاد گرسنگی و تشنگی قیامت باشید.» حتما وظیفه خود را در ماه مبارک رمضان می دانید. اولین وظیفه این است که از اذان صبح تا اذان مغرب چیزی نخورید و نیاشامید. علاوه بر این صدقه دادن به فقیران، احترام به سالخوردگان، خوش رفتاری با کودکان، صله ارحام، حفظ زبان و چشم و گوش از حرام، مهربانی با یتیمان و همچنین عبادت و سجده های طولانی، نماز، توبه، صلوات، تلاوت قرآن و فضیلت اطعام از دیگر فضیلت های ماه مبارک رمضان است .

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 23 خرداد‌ماه سال 1392 ساعت 19:43 | نویسنده: امیر | چاپ مطلب 1 نظر