سایه روشن ( سیاسی ، سی یا سی ، 30 یا 30 ، ... )

تایید نامه آیت الله مهدوی کنی به ولایتی/ چرا جریان اصولگرایی شکست خورد؟

«آیت الله برای اینکه نظر خاتمه دهنده را ارائه بدهند، چند بار تماس گرفته بودند و به ناچار نامه هم نوشتند اما آقای ولایتی توصیه‌ها را نپذیرفتند…»

حجت الاسلام میر لوحی رییس دفتر آیت الله مهدوی کنی در گفتگو با یک خبرگزاری ماجرایی را شرح داد که بخشی از ابعاد شکست جبهه اصولگرا در انتخابات را عیان کرد.

وی در خصوص رایزنی های آیت الله مهدوی کنی در خصوص اجماع اصولگرایان گفته است: «آیت الله برای اینکه نظر خاتمه دهنده را ارائه بدهند، چند بار تماس گرفته بودند و به ناچار نامه هم نوشتند اما آقای ولایتی توصیه‌ها را نپذیرفتند. من حتی خودم هم صحبت کردم اما آقایان قطع کردند و بعد به پیغام‌ها و تماس‌های ما هم جواب ندادند. اما اینکه چه چیزی باعث شد ایشان امتناع کنند باید خودشان پاسخ بدهند. حالا اطرافیان یا مشاوران تأثیر داشتند، من اطلاعی ندارم… آقایان نسبت به شخص آیت‌الله مهدوی‌کنی حتی گفته بودند: “هرچی شما بفرمایید”، یعنی اینطور هم اعلام تبعیت و پیروی کرده بودند.»

  

در حقیقت میرلوحی به بیان حقیقتی پرداخته است که پیش از این در محافل غیر رسمی از آن خبر داده می شد. گویا در تاریخ بیست و یکم خرداد آیت الله مهدوی کنی نامه ای خطاب به دکتر ولایتی نوشته و از وی خواسته بود به میثاق خود عمل کرده و از صحنه انتخابات کنار بکشد. این نامه با بی اعتنایی دکتر ولایتی مواجه شد و وی در پاسخ به این درخواست و اقدامات مشابه در همایش حامیان خود اظهار کرد: «به یک خبر مهم توجه کنید! علیرغم همه شایعات و بی اخلاقی هایی که در عرض این چند روز مطرح شده بنده تا آخر به عنوان داوطلب انتخابات در صحنه باقی خواهم ماند و ان‌شاءالله اگر مورد اعتماد شما قرار گرفتم با کمک شما مردان و زنان ایرانی اهداف مهم جمهوری اسلامی ایران را محقق خواهم کرد.»

 
چه کسی ائتلاف را بر هم زد؟

ائتلاف پیشرفت از ماه‌ها پیش از انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفت و اعضای آن متعهد اخلاقی و شرعی شدند که در انتخابات به وحدت برسند، اما فقط دو تن از اعضای ائتلاف بر این امر باقی ماندند و عضو سوم سرانجام به بیراهه جدایی از ائتلاف سه گانه کشیده شد. در شرایطی که بنا بر عهد ائتلاف یعنی توجه به نصایح بزرگانی مانند آیت الله مهدوی کنی و عمل به نظرسنجی ها، حدادعادل انصراف داد و محمدباقر قالیباف در صحنه ماند، دکتر علی‌اکبر ولایتی صحنه انتخابات را به نفع اصول‌گرایان و حفظ وحدت آنان ترک نکرد. در حالی که انتظارها بر این بود که ولایتی صحنه انتخابات را ترک کند تا با استفاده از وحدت اصول‌گرایان موجی در کشور ایجاد شود، اما …

 این امر در شرایطی اتفاق افتاد که دکتر ولایتی بارها تاکید کرده بود تایع نظر بزرگان است. البته هنوز از تمامی ابعاد عدم اجماع اصولگرایان در انتخابات پرده برداری نشده است و به نظر می رسد با شرح تمامی رخدادهای مربوط به این امر پالایشی اساسی در این جریان اتفاق بیفتند تا امکان حیات سیاسی پویای آن میسر شود.

تاریخ ارسال: شنبه 1 تیر‌ماه سال 1392 ساعت 09:07 | نویسنده: امیر | چاپ مطلب 0 نظر