X
تبلیغات
زولا

سایه روشن ( سیاسی ، سی یا سی ، 30 یا 30 ، ... )

یک رسانه امریکایی: همه تحریم های ایران را لغو کنید

پایگاه اینترنتی المانیتور آمریکا در تحلیلی با موضوع انتخابات در ایران و مذاکرات هسته ای، ضمن توصیه به قدرت های غربی برای پایان دادن به رویکرد براندازی، نوشت: با اتخاذ رویکردی آشتی جویانه، همه تحریم هاعلیه جمهوری اسلامی باید لغو شود.
المانیتور در گزارش خود افزوده است: انتخابات و نتیجه آن در ایران فرصتی را برای اتخاذ رویکردی آشتی جویانه توسط کشورهای منطقه و جهان در مقابل جمهوری اسلامی ایجاد کرده است.

  

این پایگاه اینترنتی نوشته است: نتیجه انتخابات در ایران بسیاری از سیاستمداران و مفسران را شگفت زده کرد. کارشناسان ایرانی تلاش کرده اند، ضمن درک دلایل مشارکت مردم در رای گیری، گرایش ها و واکنش های رییس جمهوری آینده را در قبال مسائل مربوط به سیاست خارجی پیش بینی کنند.

المانیتور همچنین با اشاره به مشارکت ۷۲ درصدی واجدان شرایط رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری ایران، پیش بینی تغییر در مسیر مذاکرات هسته ای و همچنین ارزشمند بودن فرصت پیش رو، آمده است: یکی از مهمترین تهدیدهای کنونی تفسیرهای نادرست آمریکا و همپیمانانش در این رابطه است و امکان دارد به جای استفاده از فرصت مذاکره با روحانی به لفاظی درباره گزینه جنجال انگیز تغییر حکومت ادامه دهند.

گزارش ادامه داده است: اگر غرب، روسیه و قدرت های منطقه ای علاقمند به امنیت بیشتر منطقه هستند باید از سنگ اندازی مقابل تلاش های رییس جمهوری منتخب در زمینه کمک به رونق بیشتر اقتصادی و نیز ایجاد فضای سیاسی که آمادگی بیشتری برای همکاری با کشورهای منطقه و جهان دارد، خودداری کنند.

این پایگاه ادامه داده است: تلاش های گذشته ایران و گروه ۱+۵ برای برون رفت از بحران هسته ای ایران تاکنون با شکست مواجه شده است، ولی با نگاهی خوشبینانه می توان انتظار داشت انتخاب روحانی فرصت خروج از چنین بن بستی را ایجاد کند.

در ادامه گزارش با اشاره به سابقه کارشکنی سه کشور اروپایی برای کسب توافق هسته ای، آمده است: روحانی به دلیل سابقه مسئولیت مذاکره کننده هسته ای بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵، تجربه خاصی در این زمینه دارد و در این مدت نیز تلاش کرد به پیشرفت در مذاکره با فرانسه، آلمان و انگلیس در زمینه مسائل اصلی از جمله اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی کمک کند که متاسفانه این سه کشور عضو اتحادیه اروپا همکاری و پیشنهاد تهران را کافی ندانستند.

المانیتور افزوده است: با توجه به تجارب گذشته، بسیاری در ایران بر این باورند که هرگونه مصالحه ای، تاثیر مخربی بر منافع امنیتی جمهوری اسلامی خواهد داشت، زیرا به آمریکا و غرب اعتماد ندارند.

المانیتور نوشته است: با توجه به بی اعتمادی کنونی بین طرف های مذاکره کننده و تردید رهبران ایران از مقاصد واقعی قدرت های بزرگ، هر گونه هماهنگی در این زمینه باید با توجه به نکات زیر انجام شود.

این پایگاه خبری افزوده است: گروه ۱+۵ باید تصدیق کند، تهران به عنوان عضو پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای (ان. پی. تی) از همه حقوق و تعهدات مندرج در این پیمان برخوردار است و حق ایران در زمینه غنی سازی اورانیوم نیز نباید نادیده گرفته شود.

همچنین اعلام این موضوع از سوی رهبران ایران درباره اینکه به دنبال ساخت سلاح هسته ای نیستند ،باید مورد تایید غرب قرار گیرد و دیگر کشورها هم باید ضمن استقبال از همکاری در زمینه اتمی، به جلوگیری از احتمال بروز حوادث ناخواسته هسته ای خطرناک کمک کنند.

المانیتور نوشته است: در اقدامی گام به گام، باید همه تحریم های ایران لغو شود و چنین اقدامی نخست باید با حذف شدیدترین تحریم های که به طور مستقیم بر وضعیت معیشتی مردم تاثیر گذاشته است، آغاز گردد.

این پایگاه افزوده است: انتظار می رود دولت روحانی به صورت مصمم و با ابتکار عمل خود به خواسته های اقتصادی مردم و بهبود روابط خارجی پاسخ دهد.

المانیتور همچنین بر لزوم یافتن راه حلی سریع برای حل مساله هسته ای ایران از طریق مذاکره اشاره کرده و آورده است: تداوم تنش ها در روابط ایران و آمریکا علت اصلی بی ثباتی در منطقه است، زیرا با گسترش درگیری های قومی و خشونت های فرقه ای در خاورمیانه وضعیت امنیتی این منطقه به وخامت گراییده است.

در پایان گزارش نتیجه گیری شده است: در صورت اتخاذ رویکردی آشتی جویانه تر در روابط ایران و قدرت های جهان و منطقه به واسطه نتیجه انتخابات جمهوری اسلامی، امنیت در منطقه و جهان حاکم خواهد شد که برای همه سودمند است.

تاریخ ارسال: سه‌شنبه 11 تیر‌ماه سال 1392 ساعت 08:55 | نویسنده: امیر | چاپ مطلب 0 نظر