سایه روشن ( سیاسی ، سی یا سی ، 30 یا 30 ، ... )

مسافرت خانوادگی دولتی ها به روسیه

مسافرت خانوادگی دولتی ها به روسیه

آخرین سفر خارجی محمود احمدی‌نژاد در کسوت رییس‌جمهوری، حاشیه‌ساز شد. «بیش از صدنفر تحت عنوان هیات همراه، در سفر رییس دولت دهم به روسیه، او را همراهی کردند. سفر محمود احمدی‌نژاد به مسکو، پایتخت روسیه، به‌منظور شرکت در اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز، صورت گرفت و هواپیمای اختصاصی او سه‌شنبه شب در فرودگاه مهرآباد به زمین نشست....

  

پیش از این، شبکه‌های اطلاع‌رسانی دولت از مردم خواسته بودند برای پیشواز احمدی‌نژاد به فرودگاه بیایند. شنیده‌ها حاکی از آن است که پرواز هیات همراه احمدی‌نژاد متشکل از همسران و فرزندان اعضای هیات دولت، ساعت 23:15 در فرودگاه امام‌خمینی(ره) به زمین نشسته است.» سفر احمدی‌نژاد به روسیه با حضور اقوامش در ترکیب هیات همراه، پس از آن بود که انتشار خبر حاشیه‌ساز رییس دولت و هیات همراهش به نیویورک، سبب افزایش نقدها به احمدی‌نژاد شد.

هشتمین و آخرین سفر احمدی‌نژاد در قامت رییس قوه‌مجریه به نیویورک حاشیه‌های فراوانی داشت که همچنان ادامه دارد. یکی از این حاشیه‌ها تعداد همراهان او در این سفر بود که با انتقاد بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی روبه‌رو شد و جمعی از نمایندگان، برای این اقدام از احمدی‌نژاد شکایت کردند حالا او باز هم به همراه هیاتی صدنفره عازم مسکو شده است. آنطور که خبرگزاری «تسنیم» گزارش کرده است، همسر احمدی‌نژاد و همسران برخی معاونان، دستیاران و وزرای دولت از جمله افرادی بودند که به‌همراه همسرانشان در این هیات اعزامی حضور داشتند. همچنین محمد شریف ملک‌زاده، معاون رییس‌جمهور نیز به‌همراه همسر خود پس از اعزام هیات دیپلماتیک صدنفره، در سفری «پنج‌روزه» به مسکو سفر کرده است.

در سفر پیشین هیات ایرانی به ریاست محمود احمدی‌نژاد به نیویورک، درخواست 160 ویزا کرده بود که در این درخواست‌ها جمع زیادی از خانواده‌های وزیران، مشاوران و معاونان رییس‌جمهور حضور داشتند. 84 نفر همراه رییس‌جمهور بودند: از دختر احمدی‌نژاد تا پسر بقایی و همسر ثمره در فهرست مسافران نیویورک قرار داشتند در حالی‌که هزینه هر شب اقامت هر اتاق دوتخته از این هتل چهارستاره در ماه سپتامبر 2012، از 400 تا 700 دلار اعلام شده بود.

آن زمان احمدی‌نژاد در پاسخ به انتقادات، سکوت پیشه کرد اما یک هفته قبل از سفر به مسکو خبری منتشر شد که حکایت می‌کرد دولت از دو نماینده شکایت کرده است. غلامرضا اسداللهی، دبیرهیات نظارت بر رفتار نمایندگان با اشاره به شکایت دولت از چند نماینده مجلس شورای اسلامی، گفت: «شکایت دولت از نمایندگان مجلس، مربوط به حمید بقایی معاون اجرایی رییس‌جمهور است.» او دراین‌باره به «تسنیم» گفت: «بقایی با توجه به نطق نمایندگان درباره سفر خانواده و اطرافیانش به نیویورک همراه با هیات ریاست‌جمهوری شکایتی را از مصطفی افضلی‌فرد، محمدعلی پورمختار و نادر قاضی‌پور مطرح کرد که قوه‌قضاییه از هیات نظارت بر نمایندگان سوال کرد که آیا سخنان نمایندگان در چارچوب ایفای وظایف نمایندگی بوده یا نبوده است و «کمیسیون اصل 90» می‌تواند قبل از رای مراجع قضایی، نظر خود را اعلام کند یا خیر؟»

پیش‌تر عزیز اکبریان عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان به «تسنیم»، گفته بود: «دولت اخیرا دو شکایت درخصوص نطق نمایندگان مجلس به قوه‌قضاییه ارسال کرده که هیات نظارت هم در حال بررسی این شکایات است و نتیجه بررسی‌های هیات در آینده اعلام خواهد شد. اکبریان با بیان اینکه بین نمایندگانی که دولت از آنها شکایت کرده، نام نمایندگان شاخص مجلس نیز وجود دارد، تاکید کرد: «شکایت‌های دولت، بیشتر راجع به نطق‌های نمایندگان درباره سفر رییس‌جمهور به نیویورک بوده است.»
دیپلماسی خانوادگی دولت دهم مسبوق به سابقه است، پیش از این در جریان حج تمتع سال ۱۳۸۷ هم نام فرزندان مشایی و احمدی‌نژاد که بدون نوبت در کاروان ویژه وزارت خارجه به حج مشرف شدند، منتشر شد و مورد اعتراض قرار گرفت اما دفتر رییس‌جمهور و احمدی‌نژاد درباره این موضوع سکوت اختیار کردند. چندی پیش محمدعلی پورمختار «رییس کمیسیون اصل ۹۰» مجلس شورای اسلامی از نهایی‌شدن شکایت یکی از نمایندگان علیه رییس‌جمهور در این ارتباط خبر داد. نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی که این شکایت را در «کمیسیون اصل ۹۰» مجلس مطرح و پیگیری کرده بود گفت: «باید مشخص شود مبنی برکدام قانون آقای رییس‌جمهور سال گذشته خانواده خود را با هزینه بیت‌المال به نیویورک برده بود.»
محمود احمدی‌نژاد به خصوص در دوره ریاستش بر دولت دهم عملکرد چالش‌برانگیز بسیاری داشته است. اما او همواره پرسش‌های مطرح‌شده را با پرسشی دیگر پاسخ داده است و آنجا که امکان طرح سوال جدید نداشته سکوت کرده است. اما حالا باید دید این سوال را که «چرا سفرهای خارجی را که ماموریت اداری تلقی می‌شود با هیات همراهی پرشمار از نزدیکان و خانواده‌اش انجام داده است؟» با چه سوالی پاسخ خواهد داد.

منبع: شرق
تاریخ ارسال: چهارشنبه 12 تیر‌ماه سال 1392 ساعت 10:24 | نویسنده: امیر | چاپ مطلب 0 نظر